Історія кафедри тактики

Зображення
Вміст

Кафедра тактики заснована 1.06.1940 р. Вже більше, як пів століття курсанти вивчають у стінах кафедри теорію і практику підготовки та ведення бою підрозділами, частинами і з'єднаннями різних видів Збройних Сил, родів військ і спеціальних військ, здобувають знання з тактики дій іноземних армій з метою вивчення форм і способів застосування військ у війнах і локальних конфліктах сучасності. 

Перший колектив кафедри тактики очолив полковник А. Ремез. 

В різні роки начальниками кафедри були полковники В. Василейко, І. Сулокатко, І. Бордюков, Б. Загней, Ю. Заєць, Є. Вірко, А. Ніколаєв, С. Бокачов, підполковник Ю. Фтемов, полковник С. Похнатюк, полковник В. Ожаревський. 

З листопада 2021 року кафедру очолює кандидат історичних наук, старший дослідник полковник В. Заболотнюк. 

В період 1940-1942 рр. кафедрою проводилась підготовка з дисциплін: тактика, топографія, стрілецька підготовка, стройова підготовка, фізична підготовка, хімічна підготовка, інженерна підготовка. 

У 1942 р. залишаються предмети навчання: тактика, стройова підготовка, фізична підготовка, вогнева підготовка та вводиться новий предмет топографія. 

В період з 1943 по 1944 роки кафедрою викладаються: тактика, стройова підготовка, вогнева підготовка. 

З 1944 р. по листопад 1946 р. проводиться підготовка з предметів: тактика та вогнева підготовка. 

У грудні 1946 р. додатково вводяться предмети: артилерія, автобронетанкова техніка, авіація, інженерна справа, зв'язок. 

У 1947 р. кафедрою викладаються: тактика, вогнева підготовка, фізична підготовка, топографія, караульна служба. 

У 1948 -1949 роках знов відбуваються зміни у переліку дисциплін. Кафедра проводить заняття з тактики, вогневої підготовки, стройової підготовки. 

В період 1950 по 1952 рр. додатково викладається хімічна підготовка. 

У 1953 - 1954 рр. перелік дисциплін такий: тактика, захист від ЗМУ, вогнева підготовка, стрільба наземної артилерії, технічна підготовка, водіння бойових машин.

 У 1955 р. викладаються: тактика, тактика інженерних військ, тактика артилерії, захист від ЗМУ, підривна справа і мінно-вибухові загородження, вогнева підготовка, стрільба наземної і зенітної артилерії, матеріальна частина і прилади зенітної артилерії, технічна підготовка і озброєння бойових машин. 

З 1956 по 1959 рр. викладаються предмети: тактика, тактика інженерних військ, інженерна підготовка, артилерійська підготовка. 

В період з 1990 по 1993 рр. знов повертається до дисциплін кафедри захист від ЗМУ. 

З 1994 р. по 2002 р. кафедра відповідає за підготовку курсантів з таких дисциплін: загальна тактика, повітрянодесантна підготовка, автоматизовані системи управління військами та організація зв’язку, РХБ захист підрозділів, воєнно-інженерна підготовка. 

З 2002 по 2012 рр. у стінах кафедри курсанти вивчають 7 навчальних дисциплін: «Тактика», «Бойове застосування механізованих підрозділів», «Бойове застосування танкових підрозділів», «Бойове забезпечення підрозділів», «Радіаційний, хімічний та біологічний захист підрозділів», «Інженерне забезпечення», «Зв’язок та автоматизовані системи управління», «Історія війн та воєнного мистецтва».

На сучасному етапі курсанти вивчають навчальні дисципліни: «Тактика», «Бойове застосування механізованих підрозділів», «Бойове застосування танкових підрозділів», «Бойове забезпечення підрозділів», «Організація військового зв’язку». 

До 2003 року кафедра входила до складу факультету підготовки загальновійськових фахівців. З 2003 по 2005 рік – окрема загальноінститутська кафедра. З 2005 року кафедра організаційно входить до складу факультету бойового застосування військ. 

Сьогодні кафедра тактики є одним із найбільших колективів Національної академії. Завдяки зусиллям науково-педагогічних працівників та допоміжного складу кафедри створена сучасна навчально-матеріальна та методична база. Зокрема, класи обладнані діючими електрифікованими стендами, макетами місцевості, а класи для проведення оперативно-тактичних розрахунків та моделювання бойових дій - засобами електронно-обчислювальної техніки. Активно в навчанні використовуються сучасні цифрові засоби зв’язку та управління.