The Baturyn Tragedy: A Crime of Time (On the 310th Anniversary of the Capture of Baturyn)

Description

Шепочуть вітри про минуле,
Гуде над могилами дзвін.
Батурин, Батурин,
Батурин!
Як символ для всіх поколінь!
В. Залізний

В ході розпалу російсько-шведської війни (Велика Північна війна 1700-1721 рр.) гетьман Івана Мазепа переходить на сторону шведського короля Карла XII. Дізнавшись про це, московський цар Петро І дає наказ своєму полководцю Меншикову знищити гетьманську столицю – місто Батурин.

В ніч з 1 на 2 листопада 1708 року, внаслідок зради прилуцького полковника Івана Носа, московські солдати вдерлися до Батурина і зрівняли його із землею.

Місцева залога та жителі оборонялися по-геройському. Але сили були не рівними й дуже скоро російські війська перейшли до грабунків, підпалів і розправи з непокірними.

З метою придушення будь-якого спротиву князь Меншиков розпорядився нікого не щадити й убивати жінок, старих і дітей. Автор «Історії Русів» писав: «Вибив усіх їх до ноги, не милуючи ні статі, ні віку, ні самих найменших немовлят».

Різанина тривала два дні. Згодом трупи козаків прив’язали до дошок і пустили річкою Сейм, щоб вони подали звістку іншим про загибель Батурина.

Допоки частина московитів була зайнята розграбуванням міста інша частина знищувала полонених козаків. Частину козаків вбивали та катували такими способами, на які їм вистачало фантазії. Згідно свідчень сучасників, було вирізане все цивільне населення, в тому числі жінки, діти і старші люди. Врятувалося близько 1,5 тис. людей, які покинули місто напередодні.

Кількість жертв Батуринської трагедії історики визначають в 11-15 тис. людей (цивільні та військові), саме місто було повністю розграбовано і спалено, загарбники не пошкодували навіть церков.

Батуринська різня – одна з багатьох трагедій нашого народу, пов'язаних з нашим північним сусідом. Всю історію наш самопроголошений старший брат силою та жорстокістю демонстрував, хто вдома хазяїн. Зараз же, криваво та героїчно, ми намагаємося вирватися з його братських обіймів. І якщо цього разу ми остаточно з Москвою не порвемо, то Батурин може повторитися не раз.